Maceraya Hazır Mısın?

Adventurers League

D&D 5th Edition piyasaya çıktığı zaman, kural kitaplarıyla birlikte uzun soluklu macera (campaign) kitabı da piyasaya çıkmıştır. Adventurers League (Maceracılar Ligi) de bu macera kitaplarındaki senaryoyla paralel giden, o esnada olan olayların etkisinde kalan yerleri konu olan bir konsepte sahiptir. Yani senaryo kitaplarıyla bağlantılıdır. Maceracılar Ligi için her senaryo kitabı bir sezondur ve her sezon da organize oyunun bir parçasıdır.

Organize Oyun

Dungeons & Dragons Adventurers League (DDAL) bir organize oyundur. Organize oyunların ne zaman gerçekleştirileceği önceden duyurulur ve oyuncular, karakter seviyeleri yettiği sürece, istedikleri oyuna katılabilirler. Genellikle organize oyunlar tek atımlık oyunlardır ve bu sebeple her oyun gününe katılmak zorunlu değildir. Her sezon için 10’dan fazla oyun modülü bulunmaktadır ve oyun yöneticileri aynı modülü birden fazla kez oynatabilirler; ancak, oyuncular tek bir karakterle aynı modülü birden fazla kez oynayamazlar. Karakter sayısı için bir sınırlama yoktur ama şahsi tavsiyem, ileri seviyeleri görene kadar aynı karakteri geliştirmeniz yönündedir.

Oyuncu Olmak

Maceracılar Ligi’ne oyuncu olarak katılmak için yapmanız gereken şeyler oyun duyurusu beklemek, eğer uygunsanız katılmak istediğinize dair oyun yöneticisine haber vermek, eğer yeni başlıyorsanız 1. seviye karakter hazırlamak ve oyun gününe hazırlıklı gelmektir. Zar setiniz veya kural kitabınız olmak zorunda değil, ama yanınızda kağıt kalem ve karakter kağıdı bulundurmanız gerekmektedir. Lig oyunları kısa soluklu oyunlardır. Bazı modüller birkaç oturum sürebilir ama her oturuma katılmak zorundasınız diye bir kuralı yoktur. Hatta az sayıda oyuncusu olduğunu öğrendiğiniz bir oyuna katılmak için oyun günü ve saatinde masa başında olmanız yeterlidir. Olur da dersiniz iptal edilirse üzülmenize gerek yok yani :)

Oyun Yöneticisi Olmak

Maceracılar Ligi bir organize oyun oluşumu olduğu için birden fazla oyun yöneticisine ihtiyaç vardır. Oyun yöneticileri modülleri edinirler ve hazırlıklarını yaparak oyun duyurusunda bulunurlar. Oynattıkları modül başına belli bir tecrübe puanı ödülü kazanırlar ve uzun soluklu oyunlarda ise oyunun seviyesi ve oyun süresine göre kazandıkları tecrübe puanı ödülü miktarı artar. Oyun yöneticileri, bir oyundan gelen ödülü birkaç karaktere bölüştüremez ama mevcut bir karakterinin gelişmesi için kullanabilir veya biriktirebilir.

Eğer daha önce hiç oyun yöneticiliği yapmadıysanız sorun değil, çünkü Maceracılar Ligi hazır senaryolar ve belli bir çerçeve içerisinde ilerlediği için mümkün olduğunca az hata yaparak tecrübe edinip kısa zamanda kendinizi bu işte geliştirme fırsatı sağlar. Ayrıca ekibe dahil olacak herkese yardım konusunda kapımız da açıktır. Hiç denemedim diye düşünüp çekingenlik yapmayın, belki de başlamak için en iyi fırsatınız bu olacaktır :)

Temel Kurallar

Genel Kurallar

 • Herkes birbirine karşı saygılı ve hoşgörülü olmak zorundadır. Oyun yöneticisi masadaki oyunculara karşı yapıcı bir yaklaşımda bulunmalıdır ve gerekirse masanın huzurunu kaçıran kişiyi oyun masasından uzaklaştırma hakkına da sahiptir. Aynı şekilde, oyun yöneticisi konusunda hoş olmayan bir durum söz konusu olduğunda başka bir oyun yöneticisiyle durumu konuşup bilgilendirebilirsiniz. Amaç herkesin keyifli zaman geçirmesidir, bunun için de en önemli nokta sosyal etkileşimdir.
 • Saygıyla ilgili önemli olan bir diğer husus ise zamanlamadır. Oyunun gerçekleşeceği yere, oyun zamanından önce varmaya çalışın. Tam zamanında veya biraz gecikmeli varacak şekilde hesap yaparsanız, beklenmedik bir durumdan ötürü oyuna varışınız gecikebilir, bu da insanların zamanını çalacaktır. Oyun yöneticisi isterse beklemeden oyunu başlatma ve gelinen noktaya göre geç kalan oyuncuyu oyuna almama hakkına sahiptir. Beklenmedik durumlarda gecikme veya katılım gösterememe bilgisini vermek de önemlidir. Örneğin, dolu bir masada bir kişilik yer açıldığı zaman oyuna katılabilecek başka biri için fırsat oluşur.
 • Oyun senaryoları en az 3, en çok 7 oyuncu için tasarlanmıştır. Daha az veya daha fazla oyuncuyla oturum gerçekleştirilemez.
 • İzlediğiniz, oynadığınız veya oynattığınız bir senaryoyu yeni bir karakterle oynamak istediğinizde dikkat etmeniz gereken bir unsur bulunmaktadır. Buna meta-game diyoruz. Siz oyuncu olarak o olayı tecrübe etmiş olabilirsiniz ama karakteriniz etmedi. Oyun dışı bilginizi oyun içine belirgin olacak şekilde yansıtmamalısınız.

Oyuncu Kuralları

 • Her yeni karakter, Maceracılar Ligi’ne 1. seviyeden başlar. Bu kural her zaman için geçerlidir.
 • Karakterler standart dizilim olan 15-14-13-12-10-8 puanlarını kullanarak veya 27 puan üzerinden point-buy metodu kullanarak hazırlanır. Ability Score’lar zarla belirlenmez.
 • Karakter hazırlarkenki ırk, sınıf ve hikaye seçenekleri (race, class, background) PHB+1 dediğimiz şekilde seçilebilir. Yani Player’s Handbook + 1 tane farklı bir kaynak kitabı kullanılabilir. Örneğin; Volo’dan Kenku ırkını, PHB’den rogue sınıfını seçtikten sonra SCAG kitabından background alamazsınız.
 • Karakter hazırlamayı bilmiyorsanız internette bulunan rehberleri kullanabilir, Player’s Handbook veya Basic Rules kitaplarını okuyabilir veya tecrübeli birinden yardım isteyebilirsiniz. Oyun yöneticileri de size karakter yaratımı konusunda yardımcı olacaktır.
 • Oyuncular, oynadıkları her oyunun ve eğer campaign oynamaktaysa her oturumun kaydını tutmak zorundadır. Bu iş için tasarlanmış Log Sheet internetten kolayca bulunabilir. Oyuncular bu kağıtları oyuna getirmekle yükümlüdür. Hatta o kağıtlar sayesinde dünyanın herhangi bir yerinde oynanan Adventurers League oyununa katılabilirsiniz.
 • Karakterinizi oluştururken bir faction seçebilirsiniz. Bu bir zorunluluk değildir ama faction seçmenin birçok avantajı vardır. Seçtiğiniz faction üzerine renown point kazanırsınız ve yeteri kadar puanınız olduğu zaman bölge lideri veya direkt faction lideri bile olabilirsiniz.
 • Karakterinizi Evil yönelimli oluşturamazsınız. Yalnızca Lawful Evil karaktere müsaade edilir, o da Lord’s Alliance veya Zhentarim faction üyesi olmak kaydıyla kabul edilebilir. Oyuncular Evil karakteri, senaryodaki görevi başarısız kılmayacak ve diğer karakterlerin canına kast etmeyecek şekilde oynamalıdır. İnsanlar masa başına eğlenmek ve keyifli zaman geçirip bir hikayenin bir parçası olmak için geçiyorlar, karakterlerinin hoş olmayan ve/veya saçma bir şekilde öldürülüşünü izlemek için değil.

Oyun Yöneticisi Kuralları

 • Oyun öncesi oyuncularınızın karakter kağıtlarını kontrol edip bir hata olup olmadığına bakmanız gerekmektedir.
 • Oyun sonunda oyuncularınızın Log Sheet’i doldurduğundan emin olmanız gerekmektedir.
 • En az 3, en fazla 7 olmak üzere istediğiniz kadar oyuncuya oyun oynatabilirsiniz. Tercihen sabit bir gruba bir modülden fazlasını oynatmamanızı tavsiye ediyorum, böylece farklı insanlarla etkileşime geçme potansiyeli artar.
 • Modüllere ve campaign senaryolarına ekleme çıkarma yapamazsınız, ama XP totalini veya bulunabilecek eşyaları değiştirmeyecek ufak modifiyelerle özgün bir sunum yapabilirsiniz. Örneğin; kitaplıkta bir Investigation denemesiyle anahtar bulacak karaktere Investigation denemesi yaptırmak yerine bariz gözüken bir puzzle sunup, çözmesi sonucunda o anahtarı verebilirsiniz.
 • Sezonlar ve ne kadar süreceği konusu mevcut oyun yöneticilerinin ortak kararına göre belirlenecektir. Esas hedef, hem oyuncular hem de oyun yöneticileri yeteri kadar tecrübe edinip belirli bir düzen oluşturduktan sonra güncel hikayeye yetişebilmektir. Bunun için gerekli ayarlamalar yapılacaktır.