RYO BAŞVURULARI AÇILDI


Maceralarla dolu bu dünyaya atılmaya hazır mısın?

İlk başvuranın avantajlı olacağı bu tercihlerde hızın önemini unutma, ışınlan!

Sık Sorulanlar

Faydalı Linkler

1RYO Nedir?
RYO, "Rol Yapma Oyunu" anlamına gelen bir kısaltmadır. Türkiye'ye 20. yüzyılın sonlarına doğru ağırlıklı olarak Dungeons and Dragons sistemiyle girmiştir. Bu sistemin odağında "Fantazya" olduğu için RYO Türkiye'de sıklıkla FRP yani Fantasy Role Playing ile de anılır. RYO'nun İngilizce'de birebir karşılığı ise RPG yani Role Playing Game olmaktadır.
2Ne Tür Materyaller Gerekir?
Rol Yapma Oyunları oynanırlık açısından çok fazla değişkenlik göstermektedir. Her sistemin kendine has özellikleri ve bu doğrultuda kendince yöntemleri vardır. Ancak birçok sistemin oynanış mekaniğinde bulunan başlıca elemanlar vardır. Bunlar zar, karakter kağıdı ve sistem kitapçığıdır. Elbette başına topluca oturabileceğiniz bir masa ve not alabilmek için kağıt ve kalem bulundurmanız da iyi olacaktır.
3Nasıl Oynanır?
Bir oyun yöneticisi ve genelde en az iki oyuncudan oluşan bir ekip ile oynanır. İki oyuncu kendilerine oyun boyunca yönetecekleri karakterler yaratırlar. Bu karakterler çok sevdiğiniz dizi, film ve animelerden çıkmış gibi de olabilir, bir kitaptan çok sevdiğiniz bir karaktere de benzeyebilir. Sizin amacınız karakterinizle hayatta kalmak, maceralara atılmak, karakterinizle birlikte gelişmektir. Oyun yöneticisi ise sizin verdiğiniz kararlara, akt ve hamlelerinize, şans değişkeninin de katılmasıyla birlikte sonuçlar üretir. Bu tıpkı bir kitap yazmak gibidir. Kitap karakterleri siz olursunuz.
4Ne Kadar Sürer?
Oyunun tek seansı sağlıklı bir biçimde tamamlandığında muhtemelen oyun en az üç saat sürmüş olacaktır. Hatta üç saat bir seansın tamamlanmış olması için gerçekten çok az bir süredir. Eğer tek seanslık (one-shot) bir RYO oyunu ise ortalama 5 - 6 saat, eğer uzun süreli (campaign) bir RYO'nun tek bir seansı ise ortalama 7 - 8 saat sürmesi mümkündür. Campaign oyunların tek seansı 7 saat sürmekle beraber oyun ortalama haftada bir oynanarak yarım, bir, iki hatta üç yıl bile sürebilir. Campaignlerin amacı oyundaki karakterlerin gelişimini yaşayabilmek ve oyun ortamındaki hisse gerçek manada erişebilmektir.