Oyun ÖzellikleriSistem

Dungeons and Dragons 5th Edition


Günler

Pazartesi, Salı


Süre

Haftada Bir / 6 - 7 Saat


GM

Furkan Meriç
Tanıtım

İsyan, yağmacılar ve bozulan bir ittifakın hazırladığı aksiyon ve macera dolu bir atmosferde hem hayatta kalmak, hem de eski sır perdelerini aralamaya davetlisin. Kıtanın ateşler içerisinde küle döndüğü bu hikayede savaş kaçınılmaz bir son. Ya sen maceracı? Ülken Corgaroth için savaşacak mısın?
88 yıl önce Edragos ve Corgaroth arasındaki savaş Corgaroth’un üstünlüğüyle sonuçlandı. Corgaroth kralı Krugg, Edragos Hanedanı’na mensup kim varsa katletti. Böylece Corgaroth, Vicas Barışı’ndan sonraki en büyük krallık oldu.
Kuzeyde Barga, güneyde Greyburg’a kadar geniş sınırlara sahip olan bu krallık, Gümüş Yolu’nu da tamamıyla kontrol ediyordu. Ayrıca Zincir’in de güvenliğinden artık Corgaroth Krallığı sorumluydu. Vicas Barışı’na göre Zincir eğer geçilirse, diğer krallıklara müttefik olarak Zincir’in güvenliğiyle sorumlu krallığı paylaşma hakkı doğuyordu. Nitekim İkiyurt Savaşları sona erdikten 84 yıl sonra, Edragos ve Corgaroth halkları karışmış ve bir olmuşken, orduda yüksek mertebesi olan General Eddasvart Brín, Tjlmar, Kög ve Vodde’de bir ayaklanma başlattı. Ayaklanma kısa sürede bastırıldı ve isyancılar Karakale’de sıkıştı. Bu sırada Zincir’in diplerine kadar gelen bir Djangar gemisi kıyıya yanaştı. Eddasvart Zincir’i açabileceğini, ancak Brín, Tjlmar, Kög ve Vodde’yi yağmalamadan Djangarın doğrudan Corgaroth’a doğru ilerlemesini ve Gümüş Yolu’ndaki diğer zengin şehirleri yağmalamasının daha kârlı olacağını söyledi.
Djangar bunu kabul etti. Falezli kıyıda, sadece Karakale’nin dibine çıkan çok küçük bir sığlığa 120 gemiden yağmacılar indi. Önce Eddasvart’ı öldürdüler, sonra kalenin dışındaki kuşatmacı kamplarını yağmaladılar. Bu sırada hem ayrılıkçılardan hem de ordudan kaçanlar oldu. Djangar Brín, Tjlmar ve Gümüş Yolu’ndaki diğer şehirleri de yağmalayıp aşarak Tar-gorath Şehri’ne dayandılar. Şehir dağlar vadisinde geniş bir şehirdi ve Djangar bu şehri aştığı takdirde Büyücü’nün Kulesi’ne değin bütün ülkeyi boydan boya yağmalayabilirdi. Ülkenin dört bir yanında gönüllü ordular kuruldu, elf efendilerine çağrılar yapıldı. Müttefik krallara haberler salındı. Ancak krallıklar ittifakı bozmuştu çünkü Zincir çözülmüştü. Corgaroth’a yardıma gidilmeyecekti. Halgod ve Feyburg’un efendileri, Stranka Dağları’nın doğu eteklerine büyüyle ve insan işçiliğiyle bir duvar örmeye karar verdiler. Halcaroth, Corgaroth’un yalnız kalmaması gerektiğine inanıyordu. Çünkü Djangar Corgaroth’u yağmaladıkça ve büyücünün kulesini ele geçirdikçe güçlenecekti ve sıra bir şekilde kendi ülekelerine de gelecekti. Bu yüzden Kral Vinnorix “Ay Ordusu” adını verdiği bir ordu toplamaya başladı. Filolarla Lótt’a gidecek ve Corgaroth’a kılıcını sunacaktı. Nocsum, yıkılmış imparatorluğun yadigâr krallığı, nehirler ve dağlar arkasında, kıtanın en güneyinde, hiçbir şeyi umursamadan hayatını refah içinde sürdürüyordu. Büyücü XVII.Etu, kulesinden görülerle olanları izliyor ve çareler arıyordu. İnsanlığın büyü tarihinin büyük bir kısmı yok olmuştu çünkü kitaplar yakılmış ve iyi büyücüler öldürülmüştü. Bu belayı def etmenin bir yolu olmalıydı. Yola koyulup kayıp kitaplardan birkaçını aramaya başladı. Vatansever askerler Brethrin’deki bütün şehir, kale ve köylerden savaşacak insan topluyorlardı. Bu son çareydi. Eli silah tutan herkes, Corgaroth kuşatmasında Djangar’a karşı savaşacaktı.

Oyuncu sayısının 4 - 7 arasında olacağı bu campaignde amaç yeni başlayan oyunculara sistemi ve roleplay mekaniklerini tanıtmak. RYO oynarken ben sistemden ziyade oyuncuların karakterlerine bürünmesiyle ilgilenen ve oyun keyfini bu şekilde düzenlemeye çalışan bir yöneticiyim. Oyuncularım oyunu tiyatral olarak oynamayı kabul etmiş olarak seanslara gelirlerse sevinirim. Gerekli materyaller tarafımdan genellikle karşılanacaktır. Oyunlar evimde oynanacaktır bilginize.