Oyun ÖzellikleriSistem

Pathfinder


Günler

Çarşamba, Perşembe, Cuma


Süre

Haftada Bir / 6 - 7 Saat


GM

Burçin Adısönmez
Tanıtım

Sisler Diyarı, bu üzerine karanlık bir örtünü serildiği, fiziki kuralları da coğrafyası gibi kendisine özgü, dört bir yanı aşılmaz sisler ile çevrili, halklarının binbir korku ve baskıyla, yılgınlık ve batıl inançla yaşamaya mecbur kaldığı, umudun karanlıkta sönmek üzere olan bir mum kadar ışık verebildiği topraklar.
Kralların, prenslerin, baronlar, kontlar ve derebeylerin sürekli değişen kaprisli heveslerine rağmen günlerini geçiren sıradan halkın, geceleri ise kendilerini kulaktan kulağa yüzyıllardır anlatılan korku hikâyelerine konu olmuş musibetlere karşı evlerine kilitlediği, dehşetin gece ve karanlıkla aynı anlama geldiği bu diyarda bilinmeze bir damla ışık tutmaya, adım adım yaklaşan, kıtanın en büyük felaketine bir anlam ve belki bir çare getirmeye çalışan bir avuç bahtsız kahramanın öyküleri sonunda hatırlanacak olan… Bu onların hikâyesi…
Kısaca ve kabaca bahsetmek gerekirse Ravenloft, klasik FRP kurgularında (Forgotten Realms, Dragonlance, Greyhawk) karşımıza çıkan fantastik karakterin yerine daha yoğun olarak gotik korku unsurlarının koyulduğu, gotik-fantastik bir kurguya sahiptir. Fantastik kurgu içinde rastlamaya alıştığımız, kökenini Tolkien, Moorcock, Martin, Jordan gibi yazarların fantastik eserlerinden alan öykülerin yerini Bram Stoker, Mary Shelly, Edgar Allan Poe gibi yazarların yaratılarından esinlenilen korku öğelerinin aldığı; bunların da kılıç ve büyü olarak tanımlanabilecek klasik fantastik öğeler ile harmanlandığı bir dünya Ravenloft.
Sonuç olarak planlanan bu Ravenloft sürekli oyunları 4-5 kişilik bir oyuncu grubunu hedeflemekte. Oyuncuların RPG tecrübesi önemli değilse de yeni oyuncular tercih sebebidir. Kentleri kavuran ejderhalar, birbirleri ile çarpışan onbinlerce kişilik ordular ya da uçan kalelerinde kadim büyücülerden ziyade, başta korku olmak üzere karakterlerin kişisel duyguları üzerine kurulu daha küçük hikâyeler, bilinenin bilinmeyenden az olduğu bir ortamda gizemleri çözmek, dünyayı değil de kendi ruhunu karanlıktan kurtarmanın daha cazip geleceği oyuncular bu oyun dizisinden daha çok keyif alacaktır. Ancak en önemlisi hafta içi (Çarşamba, Perşembe ya da Cuma akşamları) iki ya da üç haftada bir akşamüstü-akşam saatlerini bu oyuna ayırabilecek oyunculara ihtiyaç duyulmaktadır. Oyuncu eksiği ile oyun oynanmayacağı göz önünde bulundurularak bu saatlere uyabilecek oyuncuların tercihte bulunması rica olunur.

İlk buluşmada karakterler yaratılacak ve Ravenloft dünyası ile ilgili genel bir tanıtım yapılacaktır. Sistem olarak Pathfinder sistemi kullanılacak ve detaylara oyuncuların alışmaları ölçüsünde yavaş yavaş inilecektir.