Oyun ÖzellikleriSistem

Fallout Homebrew PnP


Günler

Cumartesi


Süre

Haftada Bir / 4 - 5 Saat


GM

Emre Utku Pekel
Tanıtım

23 Ekim 2077 yılında ilk kimin saldırdığı bilinmemekle birlikte yaklaşık 2 saat süren nükleer savaştan sonra uzun bir süre dünya, üzerinde yaşanamaz hale gelmiştir. Vault-Tec tarafından yapılan Vault adındaki özel sığınaklar kapatılmış ve yeryüzyle iletişimlerini kesmişlerdir.
Yıl 2285 yılına geldiğinde Vault 81 kapılarını açmış ve dış dünya ile ticarete başlamıştır. Tüm sakinleri rahat bir yaşam sürmüştür. Oyuncular, Vault 81 içindeki sakinlerden olacak ve bazı nedenlerden ötürü kendilerini uçsuz bucaksız Wasteland’de bulacaklar ve Fallout 4’te tanıdığımız Boston şehrini farklı bir açıdan tadacaklar.
Oyun, oyuncuların vaulttan çıkmalarını ve yeni dünyaya alışmalarını ele alarak başlayacağından Fallout oyunlarından birini oynamış, genel olarak Post Nuclear Apocalyptic evren modelini bilen ya da Fallout’u öğrenmek için fırsat bulamamış fakat öğrenmek için can atan kişiler de katılabilir. Oyuncular dünyaya alışana kadar oyunun zorluğu basit olacak ve bilgilendirme yapılarak ilerleyecektir. Sonrasında dünya Survival niteliğinde olduğundan oyun asıl Survival zorluğuna kadar yükselecektir. Oyunda istediğinizi yapabilirsiniz. Dilerseniz diğer oyuncularla oturup kendinize kasaba kurmaya bile kalkışabilirsiniz. Sizin dışınızda dünya da yaşamaya devam etmektedir ve dünyaya karşı attığınız her adım gelecekteki hikayeleri etkileyecektir.
Oyun, genel olarak Fallout 4’ün başlangıcına kadar olan olayları olmuş kabul edecektir. Kısaca anlatmak gerekirse; savaş öncesi üretilen ve mutantlar ile mutasyona uğramış canlıların oluşumuna neden olan FEV virüsünün üretildiği Mariposa Askeri Üssü’nü 2162 yılında yok etmiştir. Böylece Dünya’nın geri kalanı değişime uğramaktan kurtulmuştur. Vault 13’ün başarısı çorak topraklarda yankı uyandırmıştır. Ardından 2241 yılında Enclave ismindeki, eski ABD sistemini kabul etmiş ve kendilerini bu toprakların hakimi olacak gören teknolojik grup anakara üzerinde insanları kaçırarak deneyler yapmaya başlamıştır. Choosen One ismindeki bir kabile üyesi bir şekilde Enclave’in ana kadaran 175 mil uzakta bulunan bir petrol platformuna (ana üssü) sızmış ve başkanı öldürerek üssü havaya uçurmuştur. Bunu takiben New California Republic (NCR), batıda topraklarını genişletmiş ve bu bölgelere güvenliği geri getirmiştir. Çok sürmeden Brotherhood of Steel, Legion ve NCR arasında savaşlar başlamış ve BoS bu bölgede tamamen yenilgiye uğramıştır. BoS’un artık doğuda bulunan tek üssü olan eski Pentagon üzerinden bu sefer Boston şehrine doğru hamle yapmak için kendi içinde yönetimini güçlendirmeye başlamıştır. Tam bu sırada yıl 2285’e gelmiş ve Vault 81 kapılarını açmıştır.
Oyunumuz, oyuncuların Vault 81’den çıkışlarını ve yeni dünyaya adapte oluşlarını ele alarak başlayacaktır. Yani karakterler dışarıda olanları ve onları nelerin beklediğini bilmeyecekler. Bu da Dünya’yı bilmeyen oyunculara yardımc olacaktır. Oyuna gelecek olanların illa Fallout’u oynaması veya bilmesi gerekmiyor. Fallout evrenine karşı merakı olan veya Post Nuclear Apocalytic evren modelini seven kişiler de oyuna katılabilir. Oyuncular dünyaya alışana kadar zorluk seviyesi basit geçecek ve sizlere bilgilendirmeler yapılarak ilerleyeecktir. Amacım Fallout’u sadece silahla ateş et dur mantığında olmadığını göstermek ve insanların bu dünyada hayatta kalmak için neler yaptığını göstermektir. Oyuna alıştığınızda da oyun Survival niteliğine gelecektir ki asıl eğlenceli olan kısım burada başlıyor. Sizler oyunda istediğinizi yapabilirsiniz. Dilerseniz diğer oyuncular ile anlaşıp bir kasaba bile kurmaya kalkabilirsiniz. Benim görevim size etrafta olanları anlatmak ve ileride aklınızda kalacak bir hikaye sunmaktır. Dünya ise sizin dışınızda yaşamaya devam etmektedir ve sizden bağımsız büyük olayların olduğunu zaman zaman göreceksiniz. Sizin yaptıklarınız ise ilerideki hikayenizi etkileyecek ve Dünya’ya şekil verebilecektir. Oyun başlangıcında karakterler yapılırken bilmeyen veya merak edenler için uzunca Fallout üzerine konuşacağız. O yüzden sorununuz olmayacak. Oyunculardan isteğim yanlarında not defteri-kalem getirmeleridir. Oyun haftada bir ve belirli zaman aralığında olacağından kısıtlı zamanımızı bir önceki haftayı detaylı anlatmakla harcamayalım. Ayrıca oyunlardaki ayrıntılar ileride elbet karşınıza çıkacaktır. Oyuncu sayısı ise 4-7 arasında olacaktır.

Oyuncular dilerse, karakter yaratımı yapılacağı gün komple dünya yapısını anlatabilirim. Oyuncu sayısı 4-7 arasında olacaktır. Oyuncuların yanlarında not defteri getirmelerini tavsiye ederim. Zira haftada bir olacağından ve oyunlar sınırlı zaman aralığında geçeceğinden zamanın bir kısmını bir önceki haftaya ayırmayalım.

“War, war never changes...”